Jak vybrat jídelní set?

V moderních domácnostech se jídelna stává často místem rodinného setkávání. Ačkoliv se to jeví jako stále obtížnější úkol, mnoho rodin tradici společných obědů nebo večeří dodržuje i v dnešní době. Pokud patříte mezi ně, pak musíte výběru vhodného jídelního setu věnovat zvláštní pozornost.

Jídelní set vybírejte především podle velikosti jídelny

Základní požadavky

Umístění a využití

Směrodatnou informací je vždy prostor, jenž máte k dispozici. Pokud bojujete s nedostatkem místa, ale rádi byste set pravidelně využívali společně s rodinou, je vhodné zvážit rozkládací modely stolu. Stůl samozřejmě mnohem více využijete, pokud bude ve volném prostoru. O místa přicházíte, pokud stůl přirazíte ke zdi nebo k lince. V každém případě je důležité stůl vybírat i vzhledem k umístění stropního osvětlení. To by mělo být přesně nad středem, aby sedící neházeli stín.

Při výběru židle vezměte jako první v úvahu místnost, ve které bude stát. Pokud jde o menší prostor, zvolte subtilnější konstrukci s nižším opěrákem. Naopak do větší kuchyně nebo jídelny se vyloženě hodí masivní dřevo.

Židle pak může mít i některé speciální možnosti – nejčastěji jde o čalounění a područky. Čalounění zvyšuje komfort při opírání a područky jsou ideální, pokud chcete nechat odpočinout ruce při jídle. Skutečně pohodlné sezení lze vyřešit rovněž pomocí vhodné rohové lavice, vyrobené většinou z lamina. Takovou lavici pak lze variabilně skládat na pravou i levou stranu.

Počet osob a ergonomie

Velikost stolu vybírejte podle počtu osob v domácnosti a především nejčastějšího způsobu jeho využití. Pokud jste doma např. 4 a jen občas hostíte přátele nebo další členy rodiny, bude ideální volbou opět rozkládací stůl. Nejrozšířenější verzí je možnost přidání středové desky, ale existují také stoly s variabilními deskami po stranách, případně může být celá deska složená na poloviny a posazená podélně. Takové rozložení pak přidá 2 místa navíc, max. pak 4 místa u opravdu velkých stolů.

Počet židlí samozřejmě bude záviset na tom, kolik lidí obývá vaši domácnost. Vždy by však kolem nich měl být průchozí prostor alespoň 1 m. Pro pohodlné uskladnění židlí, které využíváte jen občas, vybírejte ty stohovatelné.

Při výběru byste měli zohlednit i to, kdo bude židle používat. Jiné potřeby má zdravý dospělý člověk, jiné senior a dítě. Právě starší lidé ocení, pokud je židle vyšší (nenamáhá tolik klouby) a s větším sedákem. U dětí byste měli vzít v potaz správnou ergonomii, aby si u stolu nekřivily záda.

Design

Vždy se rozhodněte, zda má být stůl dominantním prvkem, nebo má s prostorem spíše splývat. Menší rozměry, materiál podobný ostatnímu nábytku v místnosti a např. stejná barva, jako má vaše kuchyňská linka, zajistí nenápadnost stolu. Masivní materiál a výraznější barvy udělají ze stolu naopak hlavní tahák jídelny. Pečlivě volte také povrch stolu. Berte znovu v potaz četnost jeho užívání a s tím spojenou údržbu. Lesklý stůl je nutné čistit mnohem častěji.

Židle se vyrábí v mnoha designech, takže si vybere každý a do kteréhokoliv interiéru. Ať už hledáte rustikální a bytelný nábytek ze dřeva, židli elegantního vzhledu, nebo třeba moderní designový šperk z plastu. Mezi další oblíbené styly patří klasický, retro nebo skandinávský.

Jídelní set může být nenápadný a splynout s místností

Parametry stolu

Rozměry

Rozměry určují, kolik strávníků se ke stolu pohodlně vejde. Pro 1 osobu se doporučuje cca 55 - 60 × 40 - 45 cm. Přičemž nižší rozměr je minimum a vyšší optimum. Pro nejvíce reálnou představu, kolik místa vám stůl zabere, si ideálně rozložte na podlahu noviny v rozměru plánovaného stolu.

  • Výška stolu se pohybuje mezi cca 72 až po více než 78 cm. Výšku volte především podle židlí.

  • Šířka stolu by se měla pohybovat od 80 do 85 cm. Pokud bude širší, získáte víc prostoru na prostírání a stolování. Na stůl se vám tak pohodlně vejde třeba i váza s květinami nebo polévková mísa.

  • Délka stolu pro dvě osoby je ideálně cca 80 cm, pro čtyři 140 cm, pro pět 170 cm a pro šest osob 200 cm (dvě trojice naproti sobě, bez osob v čele).

  • Průměr kulatých stolů se zvětšuje spolu s přibývajícím počtem stolovníků. Pro dvě osoby je vhodný stůl o průměru 75 až 85 cm, pro tři 95 cm, pro čtyři 105 cm. Pro každé dva lidi navíc je potřeba připočítat k průměru dalších 20 až 30 cm.

Pro skutečně komfortní sezení počítejte s plochou 70 × 50 cm na 1 člověka (70 cm šířky a 50 cm hloubky). Více místa oceníte především v okamžiku, kdy budete hostit známé a přátele.

Hmotnost

Hmotnost vám napovídá, jak náročné bude stěhování stolu a manipulace s ním. Pokud budete se stolem často manipulovat a přesouvat ho z místnosti do místnosti, je pro vás nižší hmotnost výhodou. V opačném případě vám udělá lepší službu těžší stůl. Ruku v ruce s hmotností jde totiž většinou stabilita a bytelnost.

Tloušťka desky

Tloušťka desky se pohybuje od cca 20 mm až po více než 85 mm. Záleží především na druhu materiálu. Síla desky ovlivňuje opět celkovou bytelnost a stabilitu stolu. Přičemž platí, že čím je deska silnější, tím je stůl stabilnější.

Parametry židle

Rozměry

Pokud se posadíte na židli, měli byste mít kolena v pravém úhlu a celé chodidlo na zemi. V praxi to znamená sedák ve výšce cca 45 cm. V rámci rozměrů byste neměli zapomenout na prostor mezi sedákem a spodní hranou stolové desky, který by měl mít alespoň 30 cm. Šířka sedáku se nejčastěji bude pohybovat okolo 40 cm, v případě modelu s područkami i více než 50 cm. Hloubka židle bude nejčastěji v rozmezí od cca 48 cm do až 60 cm a více.

Hmotnost

Závisí především na materiálu a rozměrech. Pokud je židle menší a např. s velkým podílem plastových částí, může vážit i méně než 4 kg. Standard se však pohybuje kolem 5–7 kg. Modely z masivního dřeva nebo z kovu s čalouněním však mohou vážit i více než 8 kg.

Nosnost

Udávaná max. nosnost u kvalitní židle určitě neznamená, že pokud se někdo s vyšší váhou posadí, židle se pod ním okamžitě zhroutí. Přesto byste měli toto číslo respektovat a židli dlouhodobě nepřetěžovat. Pořiďte raději takovou, abyste v nosnosti, nejčastěji kolem 100 kg, měli i nějakou rezervu.

Sedák

Sedák má běžně šířku kolem 40 cm, modely s područkami i více než 50 cm. Hloubka začíná přibližně na 40–48 cm (sedák má čtvercový půdorys), ale může se dostat až k 60 cm a více. Obecně platí, že čím větší sedák, tím větší pohodlí. Většina židlí má sedák ve výšce zhruba 45 cm.

Zádová opěrka

Zádová opěrka má často stejnou šířku, jako je šířka sedáku. V některých případech se může směrem nahoru rozšiřovat nebo zužovat. Její výška je min. 40 cm, ale často je vyšší a dosahuje až k 60 cm, takže celá židle může mít i 100 cm a více na výšku. Tvarování je často jednoduché a v pravém (nebo jen mírně tupém) úhlu k sedáku. V některých případech bývá zádová opěrka čalouněná.

Stůl ze dřeva jednoduše zkombinujete s jinými materiály

Zpracování stolu

Materiál

  • Masiv je bytelný, krásný na pohled a příjemně teplý na dotek. Díky vhodné povrchové úpravě lakováním se poměrně snadno udržuje. Důležité je zvolit vhodnou tvrdost dřeva - čím tvrdší, tím bytelnější a stabilnější.

  • Dýha je vlastně povrchová úprava překližky. Jedná se o tenký list dřeva (0,2 až 6 mm), který se lepí na povrch. Stoly tak na první pohled připomínají dřevo.

  • Lamino se pyšní svou pevností a vysokou odolností vůči mechanickému poškození, snadno se udržuje a nabízí širokou paletu barev a designů.

  • MDF (medium-density fibreboard), polotvrdá dřevovláknitá deska, je levnější a bytelnější alternativou masivního dřeva a tvoří vnitřní konstrukci pro laminování nebo dýhování.

  • Sklo se v případě stolů používá výhradně na desky. Může být čiré nebo matné. Čiré sklo působí nenápadně a opticky zvětšuje prostor, ale na druhou stranu si při jídle uvidíte na nohy. Pokud vám to vadí, zaměřte se na mléčné nebo pískované sklo. Nevýhodou je náročnější údržba a chlad, který jde z desky.

  • Mramor je přírodní a honosně vypadající materiál, který je odolný vůči mechanickému poškození, ale vyžaduje údržbu pomocí speciálních čistících prostředků. Stoly z mramoru jsou velice nákladné a mají vysokou hmotnost.

  • Plast a kov se v případě stolů většinou používá v kombinaci s předchozími materiály. Na trhu však najdete i modely, jež se skládají z kovových noh a plastové desky.

Tvar a počet nohou

Pokud sháníte stůl jen pro sebe nebo pro 2 osoby, zvolte čtverec. Pro více lidí jsou vhodné obdélníkové stoly, a to z důvodu vynikajícího poměru počtu usazených a prostoru, který zaberou. Pokud máte doma dostatek místa, sáhněte po oválném nebo kulatém stole.

Počet a řešení nohou záleží čistě na vašich preferencích. Existují 2 způsoby - 4 nohy v rozích (a okrajích kulatých stolů) nebo 1 centrální noha uprostřed stolu. První varianta nabízí vynikající stabilitu i při nerovnoměrném zatížení stolu. Pod stolem navíc nic nepřekáží natáhnutí vašich nohou. Centrální noha brání pohodlnému zasunutí židlí, protože plocha stojanu na zemi musí být pro dobrou stabilitu větší. Jedná se však často o designově mnohem zajímavější modely.

Materiál židle

Dřevo

Představuje ideální materiál, pokud jde o poměr ceny, kvality a životnosti. Ze dřeva může být celá židle nebo jen její část (nejčastěji nohy nebo konstrukce). Může mít různou povrchovou úpravu, včetně transparentního laku nebo různých barevných odstínů.

Plast

Plast už dávno není nejlevnějším materiálem pochybné kvality. Dnes jde o kvalitní materiál - lehký, pevný a snadno omyvatelný. Navíc si často ponechává svoji největší výhodu, kterou je nízká cena. Plast může být použit na celou židli, případně jsou z tohoto materiálu zhotoveny jen některé části (např. opěrák nebo nohy).

Kov

Jde o nejpevnější materiál, proto se často využívá na rám nebo nohy židle. To je pak doplněno čalouněním pro větší pohodlí. I kov může mít různé povrchové úpravy, mezi jinými třeba pochromování, nebo naopak zmatnění.

Čalounění

Výběr čalounění dobře zvažte, zejména jídelním židlím totiž často hrozí polití nebo jiné znečištění. A zatímco kůže nebo koženka se v takovém případě čistí relativně snadno, textilní čalounění budete špíny zbavovat hůř. V každém případě se nabízí množství dekorů, od decentních pastelových barev až po křiklavé barevné kombinace.

V naší nabídce najdete rovněž jídelní stoly, barové židle a kuchyňské linky.